Absynt

Carmen24 Delikatesy posiada w stałej sprzedaż kilka marek niezwykle tajemniczego trunku o nazwie ABSYNT

Absynt to likier ziołowy, uzyskiwany przez macerację ziół: piołunu, anyżu zielonego i kopru włoskiego, oraz późniejszą destylację i barwienie otrzymanego destylatu. Zawiera wysokie stężenie alkoholu (powyżej 60%), przez co spożywa się go uprzednio rozcieńczając wodą. Ma bardzo gorzki smak, więc trzeba go również wcześniej posłodzić. Piołun, który wchodzi w skład destylatu zawiera tujon, który w nadmiernych ilościach ma działanie halucynogenne. Nazywany jest czasami „zieloną wróżką” (The Green Fairy). Ojczyzną Absynthu jest Szwajcaria. Wokół historii pochodzenia Absythu narosło już wiele sporów i mitów. Do dziś krąży przekonanie, że prawdziwy Absynt pochodzi z Hiszpanii, inni mówią że z Francji, a jeszcze inni, że z Czech.

Rodzaje absyntu

Absynt ordinaire – najgorszy w hierarchii rodzajów absyntu. Zawierał najmniejsze stężenie ekstraktów z ziół, po destylacji rozcieńczało się go dodając duże ilości spirytusu i wody, przez dodając wodę przy degustacji mógł nawet nie uzyskać mlecznego koloru. Stężenie alkoholu: ok. 46%.
Absynt demi-fine – klasa wyżej, niż ordinaire, zawierał większą ilość destylatu, a mniejsze spirytusu i wody. Stężenie alkoholu: 49-53%.
Absynt fine – najmniejszy dodatek spirytusu i wody. Stężenie alkoholu: ok. 65%.
Absynt szwajcarski – Aby wyprodukować ten rodzaj absyntu, nie trzeba koniecznie jechać do Szwajcarii. Przypisanie go bowiem do tej kategorii niezależne jest od geografii, a od sposobu produkcji. Absynt ten jest najwyższej klasy, zawiera najwyższe stężenie alkoholu i ekstraktu z ziół, jest najsmaczniejszy i najbardziej aromatyczny ze wszystkich rodzajów absyntu. Do destylatu w ogóle nie dodawało się już spirytusu, a wodę wyłącznie w małej ilości, by rozcieńczyć go do 70-74% alkoholu. Wytwarzając absynt w domu, nie ma powodu zajmować się poprzednimi rodzajami, których głównymi i jedynymi zaletami jest obniżenie kosztów produkcji przy masowej skali i przyspieszenie procesu wytwarzania.

 

Historia absyntu
1789 francuski lekarz, dr Pierre Ordinaire wynalazł recepturę absyntu.
1797 od dr Ordinaire recepturę odkupił Major Dubied i założył wraz ze swoim zięciem, Henri Louis Pernodem destylarnię absyntu w Couvet (Szwajcaria)
1805 Pernod założył wytwórnię absyntu Pernod Fils w Pontarlier (Francja)
1840-1915 absynt przeżywa swój rozkwit, stając się bardzo popularnym trunkiem. W 1915 r., we Francji, spożywano rocznie 36 milonów litrów absyntu.
1905-1915 absynt zostaje zakazany w różnych, kolejnych krajach Europy oraz w USA
1990 zdano sobie sprawę, że w Wielkiej Brytanii nigdy nie zakazano absyntu, podobnie jak w Hiszpanii i Portugalii; czeska destylarnia, założona w 1920 r., Hill’s Liquere rozpoczęła produkcję Hill’s Absinth.
2003 absynt z powrotem staje się legalny w krajach Unii Europejskiej, w tym i w Polsce; może zawierać max. 10 mg tujonu na 1 kg produktu
2005 absynt staje się legalny w kraju swego pochodzenia, w Szwajcarii
W USA do dzisiaj nie wolno produkować ani sprzedawać absyntu, wolno go jednak posiadać i spożywać.
Źródło: www.absynt.w3.pl, www.alkohole.poznan.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Shares
Share This